Як стати членом УПЮ?

Як ми вже згадали, за віком молоді Пласт поділений на три улади. Твоєму вікові відповідає Улад Пластунів Юнаків (УПЮ), в якому є хлопці від 12-го до 17-го року життя. Молодші від Тебе, ті, що не мають ще 11 років, творять Улад Пластових Новаків, а старші, ті, що мають більше ніж 17 років і набрали пластового досвіду в юнацтві, – творять Улад Старших Пластунів.

Пластові новаки переходять до юнацтва, коли дійдуть до відповідного віку. Одначе Ти можеш приступити до УПЮ, хоч би й ніколи не був членом Уладу Новаків. Тому розкажемо Тобі, як це зробити.

До УПЮ приймаємо хлопців не нижче скінченого 11-го року життя. Вони мусять бути здорові і здібні, щоб могти брати участь у всіх пластових зайняттях, без шкоди для свого здоров’я чи для поступу в шкільному навчанні.

Про Пласт треба Тобі довідатися від старших, досвідчених пластунів або хоч би і з цього пластового посібника чи інших пластових видань. При зголошенні до Пласту можуть Тебе запитати, що Ти знаєш про Пласт. Добре було б, якби Ти познайомився та подружив з Твоїми ровесниками-пластунами, щоб вони схотіли прийняти Тебе до свого гуртка. Вони тоді познайомили б Тебе з пластовою старшиною та заручили б за Тебе, що Ти не принесеш Пластові сорому. Вони допомагали б Тобі стати добрим пластуном, остерігали б перед непластовою поведінкою аж до часу, коли після першої пластової проби Ти станеш пластуном учасником і осягнеш перший ступінь дійсного пластуна. До того часу Ти будеш зватися прихильником Уладу Пластунів Юнаків.

Про Твій намір вступити до Пласту мусять знати Твої батьки чи опікуни. Ти мусиш від них дістати письмову заяву, що вони в загальному знають цілі Пласту й погоджуються на Твою приналежність до УПЮ. Зразок прохання про прийняття до УПЮ та заяви батьків найдеш в цьому посібнику.

Ти можеш також домовитися з кількома іншими хлопцями-ровесниками і разом, одночасно з ними, зголоситися до Пласту. До цього треба Вам теж допомоги якогось старшого віком, більш досвідченого пластуна. На Ваше прохання і за згодою пластового проводу, він міг би стати Вашим впорядником. Його завдання було б підготовляти й довести Вас до 1-ої пластової проби. Якщо б Вам самим було тяжко підшукати впорядника, тоді допоможе Вам у тому пластовий провід.

Тож навіть якби Ти не мав змоги чи нагоди познайомитися з пластунами, а хотів би сам чи з іншими друзями стати пластуном, не вагайся зайти до пластової домівки в Твоєму місті, зголоситись у зв’язкового або курінного куреня юнаків і просити поради.

Коли Ти живеш далеко, в чужому оточенні, і не маєш змоги особисто зголоситись, тоді напиши листа до найближчого пластового осередку чи станиці з проханням допомогти Тобі стати пластуном „далекої віддалі”. Тоді Ти міг би тримати зв’язок з пластовим гуртком, який вказала б Тобі пластова старшина, а літньою порою брати участь у таборах, мандрівках тощо.

Але знай одне: яким способом Ти не дістався б до пластового товариства. Ти мусиш достосуватися до правил, що нас усіх зобов’язують. Ти мусиш справді хотіти сам себе виховувати і набрати якнайбільше усіх тих пластових прикмет, що з’ясовані в пластовому законі, а не тільки тієї, яка Тобі більше підходить. Бо тоді вийшло б так, що один з Вас у юнацькому гуртку був би сумлінний, другий ввічливий, третій справедливий і т. д. Ви всі, як гурток, ніби відповідали б поняттю пластуна, але кожний з Вас мав би тільки одну пластову прикмету. Це було б так, якби один з Вас міг тільки бачити, другий чути, третій говорити і т.д. Ні, кожний з Вас сам мусить бути цілим, здоровим юнаком з усіма змислами й усіма прикметами доброго пластуна.

Якщо ж Ти провів уже перед тим з успіхом кілька років передвишколу в Уладі Пластових Новаків, тоді в пластовому юнацтві приходить для Тебе пора справжнього пластування. Пора, коли Ти як пластун-юнак маєш добувати собі значення в колі своїх друзів пластунів і добре ім’я перед старшими українськими громадянами, а то й перед чужими людьми.

Українське Пластове Юнацтво — це вже не дитяча іграшка, а поважніша справа: це „Велика Гра”.

ДО ЧОГО НОВАКИ ПРИВЧАЛИСЯ, А ЩО ЮНАКАМ УЖЕ ТРЕБА ВМІТИ?

1. Як новак Ти пізнав, що прикметою, якою повинен визначатися член Українського Пластового Новацтва, є пошана старших віком осіб, слухняність батькам, а в пластових справах слухняність новацькому братчикові, тобто новацькому проводові.

2. Пластовими справами й зайняттями не вільно виправдувати занедбання обов’язків у церкві, школі або вдома супроти своєї рідні.

3. Новацький братчик чи інший пластовий виховник є Твоїм близьким і довіреним другом. Йому Ти можеш і повинен звірюватися в усіх своїх клопотах і невдачах (наприклад, у школі), а також у справах, які могли б довести до непорозуміння чи навіть сварки серед друзів. Він буде старатися Тобі допомогти чи запобігти шкоді, яка могла б постати для Тебе, Твоїх друзів або Пласту.

4. Добрий пластовий новак буває завжди між друзями жвавий та веселий, вміє завжди як слід поводитись, а в пластових грах чесний і згідливий.

5. Новак шанує, любить все своє рідне і гордиться ним. Тому вдома і серед своїх говорить українською мовою і старається збагатити свій засіб слів, щоб могти вільно висловлювати думки в різних справах.

Коли Ти не мав змоги набути новацького досвіду, тоді подумай про кожну з тих п’яти точок, що їх ми коротко з’ясували.

Їх знання і зберігання — це передумова Твоїх дальших успіхів в Уладі Пластунів Юнаків.

ЯК ЮНАКИ ПРИХИЛЬНИКИ УПЮ ПОЧИНАЮТЬ “ВЕЛИКУ ГРУ”?

Ось так Ти став членом пластового гуртка із 6 до 8 юнаків, приблизно ровесників, під проводом пластового впорядника, тобто старшого віком і досвідом пластуна, який уже має за собою дві або три пластові проби й знає докладно, що потрібно пластунові. Насамперед треба Вам усім домовитись, коли зможете раз у тиждень зустрічатись у пластовій домівці, на вільному повітрі чи, за дозволом власника, в якійсь хаті. Ці зустрічі повинні мати завжди свій корисний зміст, тобто — як ми це називаємо — пластову „програму”. Скласти таку „програму” допоможе Вам впорядник. Подаємо тут кілька прикладів, як вона могла б виглядати. Ціллю таких програм є ступнево познайомити членів гуртка з тим усім, що потрібно знати, щоб перейти з успіхом т. зв. „першу пластову пробу”, після якої Ти й Твої друзі з гуртка осягнете ступінь „пластуна учасника”. Це буде Твій перший ступінь дійсного пластуна. А покищо Ви будете юнаками — прихильниками УПЮ.

Життя в Пласті. Торонто-Дітройт, 1961. С. 32-35