Чому пластуни не піонери?

Чому пластуни не піонери?

 

«Ооо, піанєри ідут» – радіють інколи виховані радянською системою бабусі, побачивши пластунів. І як же ж їм пояснити різницю між пластуном і піонером?

 Історичні дані

В першу чергу зауважимо, що Пласт і Піонерський рух­­­ –­ це дві абсолютно  різні організації, що виникли з різницею в 10 років (причому Пласт виник раніше). Обидві організації пов’язані зі скаутським рухом, оскільки були створені за тими засадами, які лежали в основі британського скаутингу – першої масової молодіжної організації в світі. Проте ідеологія та розвиток Пласту і піонерії сильно відрізнялися між собою.

Звісно, найбільший вплив на форму організацій здійснила політика. Адже Пласт – це суто українська скаутська організація, яка усіма своїми силами націлена на встановлення і збереження незалежності України, але при цьому залишається осторонь політики. Паралельно до цього піонерський рух набув масштабу державного руху, мета якого – виховати громадян, відданих комуністичній партії. За рахунок цього з часом загубилася та часточка скаутингу, яка була присутня на початку існування піонеріїї (як приклад —еволюція піонерського табору від типу спортивно-туристичного наметного табору до типу санаторного комплексу).

Також читайте: Відкриття пластового року у Києві

Тепер згадаємо історичний факт, що надзвичайно чітко показує, що Пласт і піонерський рух є носіями двох протилежних ідей: в той час як на території СРСР членство в піонерському русі було обов’язковим і примусовим для кожного юнака, Пласт був забороненою організацією. 

А тепер розглянемо конкретно діяльність пластунів і піонерів

Пласт – це скаутська організація, що на початку свого зародження була військово-патріотичною.  Відповідно й основним завданням організації було виховання молодого покоління, яке буде здатне боронити Україну, адже на початку 20-го століття вже відчувалося наближення Другої світової війни. І Пласт справлявся із своєю метою, адже вже з початком війни 1914 р. більшість пластунів зголосилося воювати на боці Українських січових стрільців.  В подальшому пластуни також долучалися до збройних лав армії УНР, співпрацювали з ОУН,  воювали в Українській повстанській армії.  Тут яскравими прикладами пластового виховання виступають провідник ОУН(б) Степан Бандера та генерал-хорунжий Української повстанської Армії Роман Шухевич.

Сьогодні Пласт виглядає дещо інакше, хоча свої ідейні засади він зберіг. Зміни в організації відбуваються через віяння нового часу і появи нових суспільних потреб, під які адаптуються усі — як організації, так і окремі люди. Втім, хоч на сьогодні Пласт є менш мілітаризованою організацією, він досі виховує молодь з патріотичним нахилом і використанням християнської моралі.

А тепер поговоримо про піонерів. Почнемо з того, що головна мета піонерського руху – це виховання громадянина СРСР, який буде відданий комуністичній партії. Держава була зацікавлена в розвитку піонерського руху, тому взяла цей рух повністю під свій контроль. Хоча офіційно членство в організації є добровільним, та по факту до неї долучалися усі школярі.

В загальному діяльність піонерів нагадувала благодійність. Піонери допомагали безпритульним і боролися з безграмотністю, збирали книги і влаштовували бібліотеки, займалися в технічних гуртках, доглядали за тваринами тощо.

Зараз піонерський рух в Україні відсутній, оскільки піонерських рух – це ініціатива комуністів, яких в нашій державі небагато. 

Тож давайте підіб’ємо підсумки:

  1. Пласт і піонерський рух – дві різні структури з різною історією і ідеологією.
  2. Історично пластуни масово долучалися до військових угрупувань: УСС, армія УНР, УПА, піонери – займалися благодійністю.
  3. Пласт – скаутська аполітична організація, заснована на український лад для виховання молоді з патріотичним нахилом та використанням християнської моралі. Піонерський рух – комуністичне утворення створене для виховання громадянина СРСР відданого комуністичним ідеям.