Чому фарбують крашанки: цікава історія цієї традиції

Чому фарбують крашанки

Крашанки й писанки займають особливе місце в пасхальних обрядах. Це справжній символ великого свята Пасхи. Саме тому і виникає питання – як фарбувати великодні яйця?

Чому фарбують крашанки

Свято Пасхи – світлий і урочистий день для всіх християн. Він нагадує про велику радість Воскресіння Христового. Однак не всім відомо, чому ж все-таки фарбують яйця. Якщо шукати відповідь на питання як фарбувати великодні яйця, то стає зрозуміло, що ці традиції створювалися кілька сотень років.

Також читайте: Хто придумав скотч і причому тут Шотландія

Згідно з переказами, Марія Магдалина принесла куряче яйце в дар римському правителю Тиберію з нагоди чудесного воскресіння Ісуса. Імператор не повірив цій новині. Він вважав, що якщо людина воскресла, то й звичайне біле яйце може само собою стати червоним. І сталося диво – біле яйце змінило колір і стало червоним, що підтвердило силу чистої віри в серці християнки. Саме тих часів на Великдень фарбують яйця.

Крашанки

Писанки

Крашанки називають яйце, забарвлене будь-яким способом. Поряд з великодніми пасками і сирними пасками , фарбовані яйця панують на святковому столі. Їх беруть, коли йдуть у гості, роздають близьким людям.

Нарядні крашанки викладають в великодній кошик разом з великодніми пасками або  пасхальним печивом , коли йдуть до церкви. Ними прикрашають святковий красиве блюдо разом з  великоднім пирогом або великодніми зайчиками . Їх викладають в спеціальний обрядовий посуд.

Легенди вказують і на інше походження звичаю створювати писанки. Вважається, що ця традиція сягає корінням у давні часи язичницьких богів. Затятими або червоними крашанками прославляли одного з головних богів давньослов’янського пантеону – Ярила, бога Сонця. Слов’яни вшановували Сонце. Його теплі, весняні промені сповіщали про закінчення холодів і пробудженні природи після довгих, суворих зимових морозів.

Писанки

pysanky2

Спочатку, крашанки фарбували лише в червоний колір – символ крові Христової. Згодом палітра кольорів крашанок розширилася, і крім кольору на яйця стали наносити малюнки і візерунки. Так і з’явилися писанки.

За старих часів писанка була не просто святковим атрибутом, а справжнім шедевром народного мистецтва. Уміння красиво розписати пасхальне яйце під силу лише по-справжньому талановитому майстру.

Розпис писанки стала народним мистецтвом – так виникли колекції виробів з дерева, скла, шоколаду. Неповторні писанки виготовлені зі срібла або золота і прикрашені дорогоцінними каміннями.

Як фарбувати крашанки

Зараз відомо багато способів фарбування пасхальних яєць . Самий знайомий і поширений спосіб фарбування крашанок – фарбування їх за допомогою відвару з лушпиння цибулі. Він надає яйцям жовтувато-коричневий колір. Господині ще задовго до свята збирали лушпиння, а у Великий четвер – починали фарбувати крашанки.

Коли фарбуються крашанки, необхідно пам’ятати про значення кольорів і візерунків, які створюються на них. Крашанки фарбуються в яскраві кольори – це символізує різноманітність життя.

Рекомендується уникати надлишку траурного чорного кольору або розбавляти його кольоровими візерунками. Сітка, нанесена жовтим кольором, символізує сонце і долю. Ягоди і крапки на пасхальному яйці – символ материнства і родючості. Квіти втілюють дівоцтво, а дуб – силу і міць.