Скаути України: Як розвивався скаутський рух та що ми маємо зараз

Скаути України: Як розвивався скаутський рух та що ми маємо зараз

Скаутський рух –  це беззаперечно позитивна сторінка в історії людства, адже він плекає спортивний, розумовий та духовний розвиток молоді. Скаутські організації існують майже у всіх країнах світу, проте вони часто мають деякі відмінності у своїй структурі та системі виховання. Розглянемо конкретніше скаутський рух в Україні.

Заснування скаутського руху

Скаутські організації виникли в Україні ще в першій половині ХХ століття. А розпочався розвиток скаутського руху на територіях західної України, де виникла національна скаутська організація України «Пласт». В центральній та східній Україні скаутинг з’явився пізніше, а саме в часи незалежної України, де був представлений Українськими Бой-скаутами (УБС).

На початку існування СРСР виник піонерський рух. Спочатку він мав в своїй системі виховання риси скаутингу, проте з часом цей рух змінився і набув політичного відтінку. Інші скаутські організації в часи СРСР не могли діяти повноцінно, оскільки не були легальними і тому вони функціонували тільки підпільно.

Скаутинг під час незалежності

В сучасній незалежній Україні розвитку скаутських організацій ніщо не перешкоджає і вони активно ведуть свою діяльність. Зараз їх кількість більше двох десятків (регіональних та всеукраїнських), а от найбільшою скаутською організацією України  є «Пласт». Проте хоч «Пласт» і є найбільшою скаутською організацією України, та він не є представником скаутингу від України в ВОСР (Всесвітня організація скаутського руху).

Для представлення скаутського руху України на світовій арені було створено Національну Організацію Скаутів України(НОСУ),  яка на початках формувалася з трьох найбільших скаутських організацій України – «Пласт», «СПОК» і «Січ».

Відмінність скаутських організацій

А тепер поговоримо про спільне та відмінне скаутських організацій України.

Почнемо з того, що вони є різними за своїми масштабами. Більшість скаутських організацій України є регіональними (Луганська обласна організація скаутів, Миколаївська спілка скаутів, Молодіжне об’єднання “Скаути Києва” та інші).  Більш чисельними та впливовими є Всеукраїнські пластові організації – Пласт, НОСУ, Асоціація гайдів України тощо.

Також організації відрізняються за типом діяльності. Наприклад, якщо Православні скаути України та Католицькі скаути Європи в Україні мають тісні зв’язки з релігією і співпрацюють з церквою, то Українське дитячо-юнацьке товариство «Січ» має крім церковного виховання ще й зосередження уваги на плеканні козацьких традицій та звичаїв.

Та зрозуміло, що скаутські організації мають і спільні риси. Почнемо з того, що головним «підручником» для виховання юнаків у всіх організаціях є книжка «Скаутинг для хлопців», автором якої є засновник світового скаутингу  генерал-лейтенант Роберт Бейден-Пауелл (Бі-Пі).

Літні табори

Ще однією невід’ємною складовою скаутського життя є літні табори. З такого табору, що відбувся 1907 року під керівництвом Бі-Пі на острові Броунсі і розпочався великий молодіжний рух. Табір з 20 юнаків мав великий успіх. У наші ж часи, в Україні проводяться десятки літніх таборів.

Символіка скаутів

Спільною для скаутів України та інших скаутів світу є також символіка, зокрема трилиста лілея – символ світового скаутингу.   Вона присутня в символіці українських організацій у різних варіаціях:  переплетення трилистої лілеї і українського тризуба у пластунів, лілея на фоні хреста у католицьких скаутів, переплетена лілея з гербом міста для регіональних скаутських організацій та інші. А ще будь-якого українського скаута можна впізнати за хустиною, яка закручена довкола шиї.

Висновок

Отож, український скаутинг представлений різноманітними організаціями по всій Україні, але є єдиним у своїх ідеях та цілях.

ДОЛУЧИТИСЬ ДО ПЛАСТУ