Богдан Гаврилишин: людина, яка є прикладом втілення 14 точок пластуна

Богдан Гаврилишин відомий як економіст, менеджер та громадський діяч – людина, яка є прикладом втілення 14 точок пластуна. Він не лише зробив внесок у розвиток економіки, розбудову України, а і вніс свій вклад у майбутні покоління.

Його життя почалося 1926 року у селі Коропець Тернопільської області (на той час територія окупована Польщею). На початку свого життя він встиг вивчитися у трьох гімназіях з різними системами і мовами. В 11-12 років брав участь у пластових таборах та одним з його захоплень були шахи.

Під час Другої світової війни у 1944 році Богдана вивезли на примусові роботи у Німеччину. А  згодом він переїхав у табір для переселенців, де зміг отримати середню вищу освіту. Про це він згадував  так:

«Деякі вчителі середніх шкіл з України вирішили провести курси завершального навчального року гімназії…Підручників не було. В класі — лише дошка і крейда, а у нас — олівці й папір…. Навіть за таких обставин добре було знов повернутися до школи. Невдовзі організували гуртки українського Пласту і мені пощастило вступити в якості старшого пластуна до куреня “Лісові Чорти»

З Німеччини  у 1947 році він виїхав до Канади, де спочатку працював простим лісорубом. У той же час, встигав вчити англійську мову і навчав її колег-емігрантів з України.

4

Одного разу Богдан Гаврилишин отримав повідомлення про те, що вступив  на авіаційне відділення інженерного факультету Університету Торонто. Наступного дня, в газеті  Globe and Mail надрукували статтю про нього, під заголовком “Лісоруба-переселенця прийняли в Університет Торонто”.

Того ж року він познайомився з українською громадою в Торонто і став створювати першу групу Пласту. Богдан вважав  свою працю  в Пласті дуже важливою частиною його життя, адже Пласт був одним з його захоплень. Зі своєю майбутньою дружининою,  яка була уродженкою Канади, також зустрівся у Пласті. Вони одружилися після другого курсу навчання в університеті.

В Університеті м.Торонто він здобув ступінь бакалавра та магістра спеціальності «Інженер-механік». Потім займав  посади з дослідництва, інженерної справи та менеджменту в Канаді. З 1960 року — жив у Швейцарії та 1976 року здобув ступінь Ph. D. з економіки у Женевському Університеті.

За океаном друг Богдан зміг здобути вищу освіту і зробити блискучу кар’єру , був членом Римського клубу (світовий форум вчених), очолював Міжнародний інститут менеджменту в Женеві та працював радником у провідних компаніях світу. З проголошенням незалежності пан Гаврилишин багато часу проводив у Києві, був радником першого президента та прем’єр-міністрів. За своє життя встиг побувати близько  в сімдесяти країнах світу на різних континентах, де давав лекції та очолював конференції. У 2010 році заснував Благодійний Фонд «Богдана Гаврилишина», метою якого є підготовка критичної маси молодих українців. Все життя Богдан Гаврилишин був громадянином Канади, але завжди казав: “Проживши три чверті свого життя поза межами України, я завжди і всюди представлявся: “Богдан Гаврилишин, українець”.

2

Членом Пласту — національної скаутської організації України, Богдан став з 1940 р.,  та належав до старшопластунського куреня Лісові Чорти від 1946 року. У 2006—2008 роках був головою Крайової пластової ради.

Помер Богдан Гаврилишин 24 жовтня у Києві в 90-річному віці. За цей час, він своїм прикладом та своїм натхненням доводив – якщо ти сильно стараєшся, то у тебе все неодмінно вийде “Все, що я зробив у житті, я починав із мрії.

3

Автор тексту: Христина Скороход